Nie sposób ich tu wszystkich zamieścić, dlatego wybrałam 10 moim zdaniem najlepszych. Każdy z innego kraju. I oczywiście z innym kompozytorem.
____________
1.Polska 1990 - Stanisław Moniuszko - 100 000 złotych
Długo zastanawiałam się - czy dać tu Moniuszkę, Chopina, a może Paderewskiego?
Wybór w końcu padł na Stanisława. Wyszedł moim zdaniem najkorzystniej z całej trójki.
2.Węgry 1983 - Béla Bartók - 1000 forintów
Jedyny węgierski kompozytor umieszczony na banknocie. Mam taki w domu :)
3.Norwegia 1994 - Edward Grieg - 500 koron
Autor Peer Gynta na niebieskim tle.
4.Francja 1978 - Hektor Berlioz - 10 franków
A oto przystojny autor Symfonii Fantastycznej. Twórcy banknotu sportretowali go w bardzo ekspresyjnej pozie, z batutą w ręku.
5.Szwajcaria 2000 - Artur Honegger - 20 franków
Artur Honegger, urodzony w Szwajcarii kompozytor francuski.Chyba największy wśród muzyków amator kolejnictwa, wiecie o tym na pewno gdy słuchaliście jego niesamowitego utworu pod tytułem Pacyfik 231.
Jest to jedyny z przedstawionych tu banknotów, którym obecnie można płacić.
6.Austria 1950 - Józef Haydn - 20 szylingów
Banknot z Haydnem. Najstarszy z tu przedstawianych.
Jeśli chodzi o Austrię, do wyboru był jeszcze Mozart, Strauss II i Bruckner i też długo zastanawiałam się który. I padło na Haydna, bo najbardziej klasyczny i z kwiatuszkami.
7.Włochy 1975 - Giuseppe Verdi - 1000 lirów
Geniusz opery i harfa. Skromna i jednocześnie bardzo elegancka forma banknotu.
8.Belgia 1956 - Orlando di Lasso - 20 franków
Orlando Lassus, bardziej znany jako Orlando di Lasso, jeden z najwybitniejszych kompozytorów późnego renesansu. I najpłodniejszych - ilość jego kompozycji szacowana jest na około 2000.
9.Niemcy (RFN) 1989 - Clara Schumann - 100 marek
Jedyna kobieta w tym towarzystwie, utalentowana żona Roberta Schumanna.
10.Czechosłowacja 1985 - Bedřich Smetana - 1000 koron
Kompozytor czeski. Był jeszcze na banknocie z 1945, ale ten, wprowadzony do obiegu 40 lat później, jest moim zdaniem ładniejszy.
________________________
Źródło ilustracji: spinnet.eu
No... to były banknoty, a teraz te euro i euro ;p Szkoda, że my nie mamy na swoich banknotach postaci bardziej "na czasie", tylko historycznych władców... Z czym Ci uchodźcy mają Polskę kojarzyć?... ;) Najładniejsze banknoty Berlioz i Schumann ;D
OdpowiedzUsuńPraktycznie już w żadnym kraju nie ma banknotów z narodowymi twórcami. Z powyższej dziesiątki można płacić tylko Honeggerem.Też uważam, że to szkoda, chociaż nie mam nic przeciwko pamięci o naszych królach. Fajnie było by płacić Chopinem czy Moniuszką... albo może Lutosławskim? Hehe :)
UsuńBanknot z Berliozem też należy do moich ulubionych.Najbardziej ekspresyjny. :) Francuzi mieli jeszcze kiedyś pieniążka z Debussym, też całkiem ładny, ale moim zdaniem za bardzo statyczny. Po za tym ostatnio Klaudiusz miał urodziny i się tu pojawił, więc na razie wystarczy... Urozmaicenie jest bardzo ważne :)
Moniuszko_kiedyś widziałem jak ksiądz zbierał na tacę i to miał. ALe nie wiedziałem kim był ten Pan. chyba ze dwa razy zapłaciłem w życiu tym banknotem. Bardzo ładne te muzyczne banknoty. Ale nie ma żadnego mojego ulubieńca.
OdpowiedzUsuńBo też ten Moniuszko to bardzo duży nominał, i chyba nie był długo emitowany. Ja i tak na epokę tych pieniędzy się nie załapałam ;)
UsuńTeż nie mam ulubionego, wszystkie mi się podobają.
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńFaktycznie możemy i pod takim kątem klasyfikować banknoty. Ja przede wszystkim na ten moment opieram się na zbieraniu monet. Bardzo podoba mi się fakt, że można również kupić bardzo ciekawe monety do swojej kolekcji. Warto w takim przypadku na początku sprawdzić opinie https://www.skarbnicanarodowa.pl/opinie bay być pewnym zakupu.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńKiedy zbieramy monety czy banknoty to moim zdaniem jest bardzo ważne to, abyśmy mieli ich jak najwięcej. Ja właśnie tak robię i często również zamawiam je poprzez internet. Dlatego czytam na początku opinie https://www.skarbnicanarodowa.info.pl/opinie/ i wtedy mogę być pewny danego źródła.
OdpowiedzUsuń