niedziela, 22 lutego 2015

Urodziny Chopina?

No właśnie. Chopin ma urodziny dziś, czy za 9 dni?
Nasz Fryderyk należy do grona kompozytorów urodzonych w lutym, jak Mendelssohn, Nowowiejski, Bacewicz i Haendel (ten to ma akurat urodziny jutro), czy jest raczej "dzieckiem marcowym", jak Ravel, Rimski - Korsakow i Bach?
Oficjalnie podawał, że urodził się 1 marca 1810 roku, natomiast w księdze parafialnej kościoła w Brochowie, gdzie go ochrzczono, stoi wyraźnie data 22 lutego.
???
Już bardziej by pasowało, żeby było odwrotnie, bo chyba nie mogli go ochrzcić zanim przyszedł na świat.
Nie wiem, czy kiedykolwiek ta zagadka zostanie rozwiązana. Pewne jest natomiast miejsce jego narodzin - Żelazowa Wola. I tu znowu pojawia się legenda, moim zdaniem trochę naiwna, ale powtarzana w szkole podstawowej wszystkim dzieciom, gdy tyko mówi się o Chopinie. Otóż: gdy Frycek się rodził, to jego tata Mikołaj grał na skrzypcach...
Zresztą, co za różnica, kiedy i w jakich okolicznościach się urodził? Ważne jest to, kim był, i co po nim, po wielu latach, zostało. A chyba nie należy nikomu mówić, że jest to muzyka wspaniała, przełomowa i lubiana na całym świecie. Tak naprawdę, to nie wiadomo jakby świat bez niego wyglądał. Twórczość Chopina - chociaż wcale nie napisał tego jakoś specjalnie dużo, bo ok. 250 utworów, włączając w to również dzieła zaginione - wywarła wpływ na Liszta, na Wagnera, na Brahmsa, na Griega, na Rachmaninowa, na Skriabina, na twórców dwudziestego wieku i nawet na jazz. Posłuchajcie np. koncertu fortepianowego Gershwina, a gwarantuję: znajdziecie tam Fryderyka!
Zasługi poety fortepianu są po prostu nieocenione - ale co będę dalej wodę lać...


Tu macie pierwszą część jego słynnej sonaty b-moll - wspaniałego dzieła, zakończonego - jak wiemy -  Marszem Żałobnym. Pierwsza część, Grave; Doppio movimento, jest jednak najlepsza, Lutosławski porównywał ją nawet do V Symfonii Beethovena.
No to tyle - zostawiam was z Chopinem, cześć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...