niedziela, 8 lutego 2015

Dobromir konstruuje fortepian


Dziś będzie o ... kreskówkach. A raczej o jednej polskiej  kreskówce, pt. "Pomysłowy Dobromir". Każdy kto kiedy kiedykolwiek ją oglądał, wie że opowiada o sprytnym wnuczku, który konstruuje rożne przedmioty i tym sposobem ułatwia sobie i swojemu dziadkowi życie. Tak więc robi np. maszynę do szycia, prasę drukarską, wodociąg... Wydaje się, jakby zaczynał wszystko od zera, i etapami, i epokami dochodził w końcu do najlepszego rozwiązania.

Takie też chyba było założenie serialu, by pokazać dzieciom funkcjonowanie rożnych maszyn.
No i wyobraźcie sobie, że w jednym odcinku, pt "Muzyczne popołudnie", Dobromir konstruuje... fortepian. Do tego też oczywiście dochodzi małymi kroczkami - nie ma tak, że hop na krowę i już Cristofori. :) Najpierw zauważa, że naciągany przez niego sznurek do bielizny wydaje dźwięki rożnej wysokości, potem rozpina "struny" na skrzyni i uderza w nie pałkami (cymbały zrobił), a potem wymyśla mechanizm młoteczkowy i klawisze. I ma fortepian.
Najlepiej to oczywiście obejrzeć; zwłaszcza, że Dobromir majstruje też taki mini karylion, grający melodię zaprogramowaną przez niego gwoździami.

Na marginesie warto dodać, że autorem wpadającej w ucho muzyki do serialu był kompozytor Adam Markiewicz. Stworzył on także ścieżkę dźwiękową do Koziołka Matołka i kilku innych bajek. I znowu wiemy o nim bardzo mało. Na Wikipedii i gdzie indziej nawet nie ma napisane kiedy dokładnie się urodził i zmarł: są tylko daty roczne.
Masz ci los!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...