sobota, 9 stycznia 2016

Maxa Regera polecam

Muzyki organowej na tym blogu jeszcze nie było... nie wiem czemu. Czas to zmienić.

Więc dzisiaj organy, a konkretnie mój ulubiony ostatnio kompozytor organowy - Max Reger (1873-1916). Narodowości oczywiście niemieckiej. Był genialnym organistą, pianistą, dyrygentem i kompozytorem. W swoich dziełach łączył fakturę polifoniczną ze zdobyczami muzyki późnoromantycznej. W pewnym sensie był  "Bachem" swojej epoki. Podobnie jak Jan Sebastian pisał też suity na wiolonczelę i altówkę solo.

Był też autorem pieśni - najpopularniejsza to chyba Maria Wiegenlied, czyli Kołysanka Marii - oraz utworów kameralnych i orkiestrowych, jak na przykład Wariacje na temat Mozarta czy koncerty: fortepianowy i skrzypcowy. Pochodził z Bawarii, więc z urodzenia był katolikiem, ale potem zmienił wiarę na protestancką, żeby ożenić się z rozwódką, Elsą von Bercken (1902).

Umarł zdecydowanie za wcześnie - w wieku 43 lat, na zawał...

******************************
Jeśli lubicie mroczne dźwięki organów, jeśli doceniacie ich potęgę... to na pewno Wam się spodoba! Reger był nie do pobicia jeśli chodzi o organy. A jakie miał super wstępy... Wiedział jak od pierwszego akordu przyciągnąć uwagę...

Polecam gorąco:

Introdukcja i passacaglia d-moll

Symfoniczna fantazja i fuga op.57 Inferno Fantasie  - tytuł mówi sam za siebie... Mój ulubiony utwór tego pana...

Introdukcja, passacaglia i fuga op.127

Dzisiaj tak krótko... no ale niestety...

Zdradzę tylko, że od dziś muzyka organowa będzie tu gościła częściej. Zwłaszcza, że zbliża się rocznica urodzin innego wybitnego organisty i kompozytora, który znany jest jednak szerokim rzeszom nie z działalności organowej, tylko z czegoś innego...

Kto zgadnie o kogo chodzi?

:)

4 komentarze:

  1. Maurice Duruflé :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma urodziny co prawda już jutro... ale to nie o niego mi chodziło... do urodzin mojego musimy poczekać trochę więcej. :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...