wtorek, 6 czerwca 2017

Malarstwo i muzyka

Dzisiaj moi państwo, słuchamy muzyki inspirowanej dziełami malarskimi. Już dawno miał być o tym wpis!
Projekt bramy w Kijowie (Hartmann), Wyspa Umarłych (Böcklin), Stańczyk (Matejko), Bitwa Hunów (von Kaulbach), Narodziny Wenus (Botticelli), Rejtan (Matejko)
Modest Musorgski - Obrazki z wystawy (1874)
Pierwszą pozycję na liście zajmuje najsłynniejszy przykład "gatunku" - Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Jest to dziesięć miniatur powstałych pod wrażeniem obrazów jego zmarłego przyjaciela, Wiktora Hartmanna. Musorgski oryginalnie napisał je na fortepian, ale światową popularność zdobyły one w orkiestrowej aranżacji Maurycego Ravela.
Do naszych czasów zachowały się tylko niektóre prace Hartmanna - nie są to jakieś arcydzieła malarstwa... a jednak gdyby nie one, to genialnych Obrazków by nie było... Która część cyklu podoba Wam się najbardziej? Ja uwielbiam wszystkie...


Sergiusz Rachmaninow - Wyspa Umarłych (1908)

O Wyspie Umarłych kiedyś już tu rozmawialiśmy. Jest to płótno, (a raczej płótna, gdyż powstało kilka wersji obrazu) szwajcarskiego symbolisty Arnolda Böcklina. Rachmaninow zobaczył czarno-białą kopię obrazu i będąc pod wielkim wrażeniem skomponował genialny, mroczny poemat symfoniczny. Po jakimś czasie ujrzał oryginał obrazu i... czar prysł. Kompozytor przyznał, że gdyby od razu zobaczył Wyspę Umarłych w kolorze, nic by nie skomponował... Czarno-biała fotografia ma jednak niepowtarzalny wdzięk.




Ludomir Różycki - Stańczyk (1900)

Stańczyk też tu był, ale jest raz jeszcze. To opus pierwsze naszego Ludomira. Jak większość jego utworów, ma on wesołą, zawadiacką, swojską atmosferę - którą szybko przyswoiły sobie polskie kreskówki (Pyza) i podobne takie... O ile jednak obraz Matejki ma w sobie sporo niepokoju i smutku, o tyle scherzo symfoniczne Różyckiego jest utrzymane w raczej pogodnym klimacie.


Liszt - Bitwa Hunów (1857)

Liszt też lubił fajne płócienka.W 1857 skomponował poemat pt. Bitwa Hunów, wg. obrazu Wilhelma von Kaulbacha. Więc, jeśli obraz raczej nie przekonuje, lub przekonuje "tak średnio", z pomocą przychodzi dobry utwór.


Ottorino Respighi - Tryptyk Botticellego (1927)

Pan Respighi był tu przy okazji Ptaków w muzyce daaaaawno temu. Jest autorem znakomitego Tryptyku Botticellego, inspirowanego trzema obrazami renesansowego mistrza: Wiosną, Pokłonem Trzech Króli i Narodzinami Wenus. Moją ulubioną częścią tryptyku jest Pokłon Trzech Króli. Jest naprawdę niesamowity.



***
Na koniec bonusik, bo coś zupełnie innego. Utwór, w którym od muzyki znacznie ważniejszy jest tekst. Rejtan, czyli raport ambasadora Jacka Kaczmarskiego to wyjątkowa interpretacja obrazu Jana Matejki. O wszystkich wydarzeniach opowiada nam rosyjski ambasador, Nikołaj Repin. Muzyka jest tu na drugim miejscu.
Trochę inaczej niż w powyższych utworach...
Kaczmarski napisał w ogóle mnóstwo piosenek na podstawie obrazów, ale ta jest chyba moją ulubioną.

To tyle na dziś, pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...