czwartek, 4 sierpnia 2016

Nie-Brahms, i nie-anonim

Jak ktoś się interesuje, to na pewno wie, że spośród 21 Tańców węgierskich, Brahmsisko napisało tylko 3 - jedenasty, czternasty i szesnasty. Reszta to opracowania melodii ludowych, Johannes z resztą tego nie ukrywał, napisał tak na nutach.

Jest jednak pewien haczyk.

Otóż, najsłynniejszy taniec węgierski, o numerze 5, nie ma w całości ludowego pochodzenia. Jego pierwsza część oparta jest na melodii czardasza Bártfai emlék węgierskiego kompozytora Béli Kélera (1820-82)! Natomiast druga część, durowa, Vivace, to melodia zaczerpnięta z książki Pięćdziesiąt węgierskich pieśni ludowych, zebranych przez Ignaca Bognara w latach 1811-13.
Béla Kéler
Dlaczego Brahms wziął melodię współczesnego mu, żyjącego kompozytora? Podobno omyłkowo wziął ją za melodię ludową. Ja nie wiem jak to było...

Kocham Tańce węgierskie, to jedne z moich ulubionych utworów ever... Ale jak widzimy, to nie jest Brahms. Chciałam dziś tylko o tym przypomnieć.

Co się tyczy jeszcze Béli Kélera - pono Bruckner (Anton Bruckner, ten wybitny austriacki kompozytor mszy i symfonii), jego kolega z konserwatorium, skopiował  formę (nie harmonię!) utworu Kelera Mazzuchelli-Marsch, i według tej sztancy napisał własny Marsz E-dur! Najlepsze, że wiele lat potem myślano, że ten Mazzuchelli-Marsch Kelera też jest kompozycją Brucknera...

Ile jeszcze takich Kelerów jest na tym świecie? Chyba się nigdy nie dowiemy, za to pod niebiosa będziemy wychwalać tych, którzy się na nich wzorują.

***
Tu oryginalny czardasz Kelera. Temat zaczerpnięty przez Brahmsa zaczyna się od 2:58


Follow my blog with Bloglovin

2 komentarze:

 1. Dziękuję, wpis w sam raz dla mnie - takie "whosampled.com", tylko o klasycznej. Aż od razu sprawdziłem, czy Brahms faktycznie napisał, czy tylko rozpisał melodię swojej kołysanki (wychodzi, że jednak napisał). I czy Dworzak napisał melodie Tańców słowiańskich (napisał).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i cieszę się, że się podoba :)Brahms nie był takim złodziejem, problem z tym, że jak wymyślił własne melodie, to mu nudy wychodziły... ;)
   Co do Dworzaka, to ciekawe jest, że jego Humoreska jest poskładana z kilku utworów, ale jego własnych.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...