wtorek, 2 sierpnia 2016

Pocztylion węgierski

Są utwory których wstyd nie znać, nawet mimo tego, że nie są jakoś szczególnie wyszukane . Jednym z nich jest Csikos Post, galop napisany przez Hermanna Necke, tego sympatycznego faceta z puzonem.

Csikos Post to po węgiersku dyliżans pocztowy....

Utwór utrzymany jest w zawiadiackim klimacie czardasza, pojawia się w nim też znana wszystkim  melodia z II Rapsodii Węgierskiej Liszta. No, typowy hicior.

Oryginalna wersja, na fortepian alias pianino, jest łatwiuśka, nie trzeba mieć wielkiej łapy jak do Liszta czy Brahmsa. Tak... jak ktoś jest do nich za cienki, to tym się może pocieszy...

Sama się przeraziłam, jaki ten utwór jest popularny na Dalekim Wschodzie. Aranżują go na metalowo, robią remixy...Wow, oni już teraz grają chyba wszystko, co w Europie powstawało.

Ostatnio utwór zdobył trochę na międzynarodowej popularności, bo został użyty w grze Piano Tiles 2. To taka gierka na telefonki, leci muzyka, i trzeba naciskać spadające prostokąty. Można nawet, z odrobiną dobrej woli, poznać trochę nowej muzyki. Jest tam Chopin, Liszt, Szostakowicz, Schubert...i wielu innych.
Mnie szkoda na to czasu, po za tym te utwory są tam w wersji bardzo uproszczonej, a czasem nawet sfałszowanej. Lepiej pograć na prawdziwym pianinie, niż prostokąty naciskać.

Teraz słuchanie: najlepsza wersja dostępna na YouTube - Otto Dobrint i jego orkiestra. Sorry za trzaski, ale naprawdę to jedyne nagranie. Po za tym, gdy przyjrzymy się tej płycie, zobaczymy napis Nippon, czyli Japonia. To znaczy że Japończycy słuchali tego już w latach dwudziestych...


Inne orkiestrowe wersje są do bani. Nie ma w nich tej fajnej polifonii, tych zawijasów robiących z tego porywający taniec...

Tutaj, żeby nie było oryginalna wersja na fortepian.

A tu genialne wariacje, z dołożonymi fragmentami Mazeppy i La Campanelli, dwóch słynnych etiud Liszta.
Lol, czasami się zastanawiam... gdyby Liszt i Chopin przyszli dziś na świat, to nie byli by przypadkiem skośni? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...