niedziela, 22 maja 2016

Zaśpiewajmy sobie Chopina

Co muzykolodzy myślą o pieśniach Chopina? Że pisał je wyłącznie dla zabawy i nie traktował ich poważnie. Może to i prawda (gdyby było inaczej, to chyba by je wydał?)

Mnie to oczywiście nie obchodzi - mnie się jego pieśni zawsze podobały, łącznie z tym muzycznym kolażem, jakim jest Leci liście z drzewa. Płaczę, jak jej słucham, to chyba przez ten mocny tekst Wincentego Pola...

Jeśli jednak uważacie, że piosenki (no, chyba można użyć tego słowa?) Chopina, typu Hulanka czy Gdybym ja była..., nie są utworami najwyższej próby, warto wiedzieć, że Chopina można zaśpiewać też inaczej.

Więc: znów lista...

***
Etiuda op.10 nr 3 Tristesse (L'Adieu)

Najpierw po angielsku - No Other Love - śpiewa amerykańska piosenkarka Jo Stafford. Bardzo ładnym, niskim głosem...

I po hiszpańsku - La melodía del corazón - gra orkiestra Edgardo Donato, śpiewa Romeo Gavio w 1940... Tango argentyńskie, gdzie fragment chopinowskiej etiudy jest refrenem. Te stare tanga mają coś w sobie :)
 ***

Polonez As-dur op.53

Romantyczność Joanny Rawik - z melodią poloneza w refrenie - to kolejna niestety tandeta, tekst okropny, ponadto wokalistka nie popisuje się jakimś wspaniałym głosem. No ale czy piosenka jest? Jest... popytajcie swoich dziadków/rodziców, czy znają Kocham świat... na pewno znają.

I po angielsku - Till the End of Time, piosenka z lat 50-tych, śpiewa Perry Como.Melodia naprawdę pasuje do romantycznej ballady, Perry po za tym potrafił śpiewać... nawet tekst mi się podoba! :)

I na koniec bez słów - Chopin w aranżacji zespołu Novi Singers - polskiej grupy śpiewającej a capella, robiącej karierę w latach 70-tych i 80-tych.

Mazurek F- dur op. 68 nr 3, chyba najprostszy technicznie mazurek do grania...

Walc Des-dur op.64 nr 1 "Minutowy" - jabadabadaba....

Preludium Des-dur op.28 nr 15 "Deszczowe"


No i to by było tyle na dziś. Mam nadzieję, że się Wam spodobało.
Dosłownie przed chwilą przyszedł mi do głowy fajny pomysł na kolejny wpis... :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...