niedziela, 15 maja 2016

Saksofon zakochany w skrzypcach

Z powodu braku czasu, który nastał nieoczekiwanie, kontynuujemy nasz cykl Muzyka klasyczna w kreskówkach...

Music Land  - jedna z najbardziej muzycznych kreskówek które widziałam. W filmie przedstawione są dwie wyspy - Wyspa Symfonii i Wyspa Jazzu, pomiędzy którymi znajduje się Morze Dysonansu... Książę z Wyspy Jazzu, saksofon altowy,patrzy przez lunetę-klarnet... i w ten sposób poznaje poznaje księżniczkę z Wyspy Symfonii, uroczą skrzypeczkę (?), do której płynie na ksylofonie... Niestety zostają przyłapani, i między ich wyspami wybucha wojna... Wszystko na szczęście kończy się szczęśliwie...

 Taką bajkę spokojnie można puścić dzieciom albo młodszemu rodzeństwu. Powstała w 1935 roku, oczywiście w wytwórni Walta Disneya. Wtedy jazz był naprawdę popularną i dość rewolucyjną muzyką, wiele osób uważał, że to koniec muzyki. Kto wie, może i mieli rację. Kreskówka jednak pokazuje, że pomiędzy muzyką poważną a jazzem może panować zgoda - w końcu nad Morzem Dysonansu pojawia się Most Harmonii. Hah, a ciekawe co na to dodekafoniści?

W każdym bądź razie, oryginalna i urocza bajka. I co najważniejsze - jest o muzyce... <3
______________
Utwory pojawiające się w filmie: 
- III Symfonia "Eroica" Beethovena
- Menuet G-dur Beethovena (mój ulubiony, pojawiał się też w innych amerykańskich produkcjach tamtego okresu, nie tylko w kreskówkach)
- Gawot Gosseca
- The Prisoner's Song (hit z 1924) - saksofon pisze nutki do tego i wysyła swojemu ojcu...
- Cwał Walkirii Wagnera
- Marsz weselny z Lohengrina (znowu Wagner, nawet fajnie zjazzowany)

I może coś jeszcze, ale nie wiem :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...