wtorek, 7 lipca 2015

Gustav Mahler's Birthday :)

Dzisiaj są urodziny Gustava Mahlera!!! 

No to świętujemy. Zwłaszcza, że nie wiem czy ktoś jeszcze - w polskim Internecie - robi z tej okazji imprezę.

Kojarzycie Gustava? Jeśli macie "coś więcej niż trochę" wspólnego z muzyką klasyczną, to na pewno tak.
Jeśli nie, i słyszycie o nim pierwszy raz - cóż... przyznam szczerze - w przestrzeni publicznej trudno jest trafić na twórczość tego pana.

A warto ją znać. :)

"Przyspieszony kurs z Mahlera"? Nie jest moim zdaniem możliwy.
 Primo: jego symfonie są długie - standard to ponad godzina, secundo: są komponowane w stylu neoromantycznym - czyli z dość dużym bagażem emocjonalnym i filozoficznym. Każda wymaga, by zająć się nią, skupić na niej osobno i poważnie.

Aha... ale jak tu zacząć?

No - najlepiej od pierwszej symfonii.
Zwłaszcza, że jeden jej fragment znają wszyscy  i -  przy odrobinie zdolności - potrafią zanucić.
Chodzi o pewną starą piosenkę, śpiewaną już od czasów średniowiecza.

To "Panie Janie".

Pojawia się w trzeciej części symfonii, w molowej tonacji.


Więc jeśli wydaje się komuś, że nic zupełnie nie wie o Mahlerze, to możecie spokojnie wyprowadzić go z błędu. Właśnie tą melodią :). Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że zmiana trybu (z dur na moll) wcale nie musiała być jego autorskim pomysłem - gdyż w dziewiętnastowiecznej Austrii  właśnie tak między innymi śpiewano ten kanon.

No, a żeby nie było, że tak zupełnie po swojemu zabieram się do "zaznajamiania publiki z Mahlerem", macie tu jeszcze romantyczne Adagietto z V Symfonii - jej najbardziej znaną część. Ja osobiście nie jestem jakąś fanką Adagietta, ale skoro wszyscy to zapodają, to ja też nie zrobię wyjątku.


A ode mnie macie tu jeszcze Marsz pogrzebowy - genialną pierwszą część V Symfonii i jej ostatnią, piątą część, czyli Rondo.Finale. Dyryguje Leonard Bernstein.


Oczywiście gorąco zachęcam do zapoznania się z całym dziełem - a raczej z dziełami, bo w Mahlerze nie ma co przebierać. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...