niedziela, 25 września 2016

Teleskop i nuty Herschela

Kiedyś tu był artykuł pt.Nie wiedziałeś, że oni też komponowali. Były tam cztery osoby: Fryderyk Nietzsche, Charlie Chaplin, Borys Pasternak i Ernst Hanfstaengl. Tylko tyle, bo o Herschelu jeszcze nie wiedziałam. Znaczy się wiedziałam, że astronom... ale że kompozytor nie....
William Herschel i Uran na znaczku pocztowym z Wybrzeża Kości Słoniowej
William Herschel (1738-1822), z urodzenia Niemiec, mieszkający od 19 roku życia w Anglii, znany jest najbardziej z odkrycia planety Uran, dwóch księżyców Saturna i innych odkryć astronomicznych (obliczył np. wysokość gór na Księżycu). Był też konstruktorem teleskopów - zbudował ich ponad 400. Jest także uważany za odkrywcę promieniowania podczerwonego. Także jego siostra Karolina i syn John dokonali odkryć astronomicznych.

W młodości pełnił stanowisko dyrygenta i organisty. Potem w ogóle już zajmował się tylko nauką.

Napisał m.in.18 symfonii na małą orkiestrę, 6 symfonii na dużą, kilkanaście koncertów, utwory klawesynowe, skrzypcowe... wszystko w stylu klasycystycznym. Był w końcu współczesnym Haydna i Mozarta.

 Tutaj macie VIII Symfonię. Moim zdaniem jest bardzo fajna, i momentami dość nowatorsko brzmi.Szczególnie podoba mi się fragment od 0:30  0:35. To nawet brzmi tak neoklasycznie, XX-wiecznie nawet.

Ciekawostka: Herschel był pewien że znalazł dowody życia na Księżycu i że środek Słońca jest zamieszkały...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...