sobota, 2 kwietnia 2016

Nie wiedziałeś, że oni też komponowali

Nietzsche przy pianinku

Jak tam po świętach?
Najlepiej moim zdaniem sypnąć pakietem ciekawostek.

Więc oto przed wami czterech ludzi, których nigdy nie podejrzewalibyście o komponowanie...
---------------

1.Fryderyk Nietzsche (1844-1900) - o nim to wszyscy wiedzą, że komponował, bo bez przerwy się tym chwalił... Słynny niemiecki filozof przyjaźnił się z Wagnerem, ale potem się bardzo pokłócili, i Frycu napisał nawet książkę pt. Nietzsche kontra Wagner. Był samoukiem, sam się zapoznał z zasadami muzyki i twórczością wybitnych niemieckich kompozytorów jak Beethoven czy Schubert. Tu jego Eine Sylvesternacht na fortepian i skrzypce - nawet mi się podoba.


2. Borys Pasternak (1890-1960)-  autor słynnej, sfilmowanej kilkakrotnie powieści Doktor Żywago i laureat Nagrody Nobla, w młodości uczęszczał do konserwatorium i komponował, głównie utwory fortepianowe. Jeśli lubicie Skriabina, to się wam spodoba :) Tutaj sonata fortepianowa.


3.Ernst Hanfstaengl (1887-1975)- był podwójnym agentem: zarówno Hitlera jak i Roosevelta. A przy tym pianistą, tutaj fragment jakiejś jego suity na fortepian... Nawet melodyjne, muszę powiedzieć.


4.Charlie Chaplin (1889-1975) - słynny komik był także autorem muzyki do swoich filmów. Tutaj piosenka o wymownym tytule This is my song, taka typowa przyjemna muzyczka, żeby leciała sobie gdzieś w tle, nic ciekawego... :P

---------------
Mnie najbardziej z tej listy podobają się utwory Pasternaka i Nietzschego. Uważam, że byli w tym naprawdę nieźli - ciekawe co by było, gdyby poświęcili się muzyce a nie literaturze i filozofii?

6 komentarzy:

 1. a to nie wiedziałem, jakieś same czarne charaktery ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. no dobra, on nie, ale ruski jest ;) ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow :) świetny wpis :) nie spodziewałem się, że Pasternak, a tu taki numer :) tak samo Hanfstaengl - naprawdę niezły był z niego agent ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się dowiedziałam o tym, że Borys komponował to też był dla mnie szok... Hanfstaengl - cóż, "pianista Hitlera" :))

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...