poniedziałek, 7 września 2015

Banknoty muzyczne

Nie sposób ich tu wszystkich zamieścić, dlatego wybrałam 10 moim zdaniem najlepszych. Każdy z innego kraju. I oczywiście z innym kompozytorem.
____________

1.Polska 1990 - Stanisław Moniuszko - 100 000 złotych
Długo zastanawiałam się - czy dać tu Moniuszkę, Chopina, a może Paderewskiego?
Wybór w końcu padł na Stanisława. Wyszedł moim zdaniem najkorzystniej z całej trójki.


2.Węgry 1983 - Béla Bartók - 1000 forintów
 Jedyny węgierski kompozytor umieszczony na banknocie. Mam taki w domu :)


3.Norwegia 1994 - Edward Grieg - 500 koron
 Autor Peer Gynta na niebieskim tle.

 4.Francja 1978 - Hektor Berlioz - 10 franków
A oto przystojny autor Symfonii Fantastycznej. Twórcy banknotu sportretowali go w bardzo ekspresyjnej pozie, z batutą w ręku.


5.Szwajcaria 2000 - Artur Honegger - 20 franków
Artur Honegger, urodzony w Szwajcarii kompozytor francuski.Chyba największy wśród muzyków amator kolejnictwa, wiecie o tym na pewno gdy słuchaliście jego niesamowitego utworu pod tytułem Pacyfik 231.
Jest to jedyny z przedstawionych tu banknotów, którym obecnie można płacić.

6.Austria 1950 - Józef Haydn - 20 szylingów
Banknot z Haydnem. Najstarszy z tu przedstawianych.
Jeśli chodzi o Austrię, do wyboru był jeszcze Mozart, Strauss II i Bruckner i też długo zastanawiałam się który. I padło na Haydna, bo najbardziej klasyczny i z kwiatuszkami.


7.Włochy 1975 - Giuseppe Verdi - 1000 lirów
Geniusz opery i harfa. Skromna i jednocześnie bardzo elegancka forma banknotu.


8.Belgia 1956 - Orlando di Lasso - 20 franków
Orlando Lassus, bardziej znany jako Orlando di Lasso, jeden z najwybitniejszych kompozytorów późnego renesansu. I najpłodniejszych - ilość jego kompozycji szacowana jest na około 2000.


9.Niemcy (RFN) 1989 - Clara Schumann - 100 marek
 Jedyna kobieta w tym towarzystwie, utalentowana żona Roberta Schumanna.10.Czechosłowacja 1985 - Bedřich Smetana - 1000 koron
Kompozytor czeski. Był jeszcze na banknocie z 1945, ale ten, wprowadzony do obiegu 40 lat później, jest moim zdaniem ładniejszy.

________________________
Źródło ilustracji:  spinnet.eu

4 komentarze:

 1. No... to były banknoty, a teraz te euro i euro ;p Szkoda, że my nie mamy na swoich banknotach postaci bardziej "na czasie", tylko historycznych władców... Z czym Ci uchodźcy mają Polskę kojarzyć?... ;) Najładniejsze banknoty Berlioz i Schumann ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praktycznie już w żadnym kraju nie ma banknotów z narodowymi twórcami. Z powyższej dziesiątki można płacić tylko Honeggerem.Też uważam, że to szkoda, chociaż nie mam nic przeciwko pamięci o naszych królach. Fajnie było by płacić Chopinem czy Moniuszką... albo może Lutosławskim? Hehe :)
   Banknot z Berliozem też należy do moich ulubionych.Najbardziej ekspresyjny. :) Francuzi mieli jeszcze kiedyś pieniążka z Debussym, też całkiem ładny, ale moim zdaniem za bardzo statyczny. Po za tym ostatnio Klaudiusz miał urodziny i się tu pojawił, więc na razie wystarczy... Urozmaicenie jest bardzo ważne :)

   Usuń
 2. Moniuszko_kiedyś widziałem jak ksiądz zbierał na tacę i to miał. ALe nie wiedziałem kim był ten Pan. chyba ze dwa razy zapłaciłem w życiu tym banknotem. Bardzo ładne te muzyczne banknoty. Ale nie ma żadnego mojego ulubieńca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo też ten Moniuszko to bardzo duży nominał, i chyba nie był długo emitowany. Ja i tak na epokę tych pieniędzy się nie załapałam ;)
   Też nie mam ulubionego, wszystkie mi się podobają.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...