wtorek, 14 kwietnia 2015

Harcerskie czardasze zapomniane

                                         Jak dobrze nam zdobywać góry, Czort niesie po lesie, Łękawa cud, Łękawa raj...
Co łączy te wszystkie piosenki?

Przynajmniej trzy rzeczy:
  • były śpiewane przez harcerzy
  • są anonimowe
  • mają wyraźnie cygańską melodię

 Cygańską, trochę rosyjską. A raczej ukraińską.
Zauważyłam to podczas spaceru - rzecz jasna po klawiszach. Grałam te wszystkie melodie i zauważyłam, że wprost idealnie do siebie pasują. Można je układać w wiązanki, czy - nie lubię tego słowa - remiksy.   I jeszcze można dodać Katiuszę, Prząśniczkę, Czardasza Montiego, Oczy czarne.
Wszystko z jednej beczki, z jednej rodzinki.
A cały recital skończymy II Rapsodią Węgierską Liszta lub V Tańcem Brahmsa :-)

***
To takie skojarzonko na dziś, bo - niestety - znów doskwiera brak czasu na poskładanie, posklejanie i obrobienie tych strzępków myśli, które plączą się po łepetynie. Człowiek szuka, czyta, wertuje, pisze... i kreśli, albo wykasowuje. Bo jest źle, bo temat zbyt obszerny żeby nad nim przeskoczyć, bo dzisiaj lepiej napisać o czymś innym... I jedyne co po tym pobojowisku (człowiek vs.myśli) zostaje, to świeża, czysta refleksja, skojarzenie.


Pierwszą piosenkę - Jak dobrze nam - znają na pewno wszyscy. Z drugą - Czort niesie po lesie, czyli ze Skaucikiem - może być już trochę gorzej, ale harcerze na pewno ją kojarzą. Natomiast trzecia - w Internecie nie istnieje i w ogóle nie jest szeroko znana. Znaczy się tekst, bo melodia to stary hit cygański lub węgierski. Jakiś czardasz, tylko że za Chiny Ludowe nie mogę znaleźć tytułu.:(

Jedyne co w internetowych odmętach udało nam się znaleźć,  to to.

KLIK

Od 1 minuty zaczyna się melodia, o którą mi chodzi. Spróbujcie zaśpiewać na nią Łękawa cud, Łękawa raj, Łękawa to cudowny kraj... To przedwojenna polska piosenka harcerska. Nie można pozwolić, by zginęła w mroku dziejów.

Pieśń ujdzie cało.
Ale nie bez naszej pomocy, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...